اخبار و اطلاعات
نقش برجسته یا برجسته بافی
نقش برجسته یا برجسته بافی

فرش برجسته به فرشی گفته می شود که پزرهای نقوش آن بلندتر از پرزهای زمینه بافته شود وبه صورت سه بعدی شکل گیرد

فرش برجسته به فرشی گفته می شود که پزرهای نقوش آن بلندتر از پرزهای زمینه بافته شود وبه صورت سه بعدی شکل گیرد مناظری که گل های آن به صورت برجسته وسه بعدی و انواع سایه روش در این گونه فرشها بوجود می آید بسیار طبیعی به نظر می رسد و جلوه خاصی دارد

این نوع از فرش ماشینی با استفاده از نخ های هایبالک هیت ست شده بافته میشود که بسته به شرکت تولید کننده با استفاده از 2 تا 3 نخ از این نوع الیاف در بافت فرش ماشینی میتوان باعث ایجاد برجستگی در طرح فرش شد . قسمتهایی که از نخ هایبالک استفاده شده فرورفته و قسمتهای دیگر برجسته خواهد بود .این نوع فرشها کمی نازکتر از فرشهای معمول هستند و بسته به تراکم و شانه 7 تا 9 میلی متر ضخامت خواهد داشت که البته در قسمت فرورفته در فرش این اعداد به 4 و 6 میلی متر تغییر خواهد کرد برخلاف تصور عموم هر چه تراکم و شانه در فرش بالاتر میرود فرش نازکتر البته ظریفتر میشود.
بدلیل اینکه در کشورهای دیگر قطر و ضخامت فرش اهمیتی ندارد صادرات این نوع فرش در خارج از مرزهای کشور نیز رونق فراوانی دارد.

طرح هایی که در فرشهای گل برجسته استفاده میشود بیشتر سبک سنتی دارد و طرح های شلوغ و فانتزی کمتر در این دسته از فرش بافته میشود.

نظرات

نظر خود را ثبت کنید

To top