مفهوم شانه و تراکم در اصطلاحات فرش چیست؟

مفهوم شانه و تراکم در اصطلاحات فرش چیست؟

بلاگ - راهنمای خرید فرش ۲۸ بهمن ۱۳۹۹
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

از جمله مهم ترین مواردی که در خرید فرش ماشینی موثر هستند، می توان به تراکم و شانه فرش اشاره کرد. اگر شما هم نمی‌دانید تراکم و شانه فرش چیست و چه تفاوتی با هم دارند، با شاهکار مشهد همراه باشید.

مفهوم شانه و تراکم در اصطلاحات فرش چیست؟

شانه و تراکم فرش چیست؟ تراکم فرش یکی از عوامل متعددی است که به کیفیت، دوام و عملکرد کلی فرش اشاره دارد. با این وجود، طیف وسیعی از عوامل دیگر هم وجود دارند که در هنگام خرید فرش ماشینی باید در نظر داشته باشید. در مقاله امروز ما قصد داریم به طور مفصل در مورد اینکه شانه و تراکم فرش چیست؟ بپردازیم و به برخی از سوالات متداول در مورد فرش پاسخ دهیم. به طور مثال؛ آیا تراکم فرش تعیین کننده دوام فرش است؟ شانه و تراکم فرش چگونه محاسبه می‌شود؟

تراکم فرش چیست؟ آیا از نظر وزن تفاوتی در فرش‌ها ایجاد می‌کند؟

گرچه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تراکم و وزن فرش به یک موضوع واحد اشاره دارند، اما در واقع تراکم و وزن فرش دو مفهوم و معیار اندازه‌گیری متفاوت هستند.

 • وزن فرش

وزن فرش به میزان وزن فیبر فرش در هر یارد مربع اشاره دارد. وزن معیار اندازه‌گیری است که بر حسب اونس، گرم یا کیلوگرم سنجیده می‌شود. به طور کلی، فرش ها دارای طیف متنوعی از وزن‌‎ها هستند (از 20 تا 100 اونس). برای مصرف خانگی اکثر فرش‌ها دارای وزن بین 35 تا 60 اونس هستند. وزن بالاتر به معنای درجه بهتر فرش و یا دوام بالاتر نیست.

 • تراکم فرش

تراکم فرش به فاصله الیاف فرش اشاره دارد. به عبارت بهتر به تعداد گره‌های موجود در قسمت طول فرش تراکم گفته می‌شود. هر چه فاصله الیاف پشت فرش به هم نزدیک‌تر باشند، تراکم فرش بیشتر خواهد بود.

 • شانه فرش

به تعداد گره‌های عرضی فرش در هر متر فرش؛ شانه گفته می‌شود.

تراکم فرش در تعیین کیفیت و دوام فرش چقدر تاثیرگذار است؟

شانه و تراکم فرش به خودی خود چیزی بیشتر از وزن فرش به شما نمی‌گوید؛ همه چیز در پشت پرده پنهان است. اگر بتوانید هر فاکتوری که در هنگام ساخت فرش در نظر گرفته شده است مانند نوع فیبر، وزن، پیچیدگی نخ و تراکم را پیدا کنید، خواهید فهمید که فرش چگونه ساخته شده است و ماندگاری آن احتمالا چه مدت است.

اگر با در نظر گرفتن گارانتی ارائه شده برای فرش، همه این موارد را در نظر داشته باشید می‌توانید از کیفیت فرش و اینکه چند سال عملکرد خوب را ارائه می‌دهد، ایده‌هایی بدست آورید. با در نظر گرفتن سایر فاکتورها، متوجه خواهید شد که فرشی که دارای تراکم بالاتر است به طور کلی دوام بیشتری دارد و در نتیجه شما می‌توانید برای مدت زمان بیشتری از فرش استفاده کنید.

چرا تراکم فرش مهم است؟

بافت فرش و جذابیت زیبایی‌شنایی از ملاحظات مهم ‌عملکردی است که باید در نظر داشته باشید. بعد از انتخاب الگو، رنگ و شانه و تراکم فرش مناسب خانه خود، شما می‌خواهید که فرشتان تا حد ممکن نزدیک به طرح اصلی باشد که از آن برای طراحی فرش الگو برداری شده است. تراکم فرش عامل اصلی در مقاومت فرش شما در مقابل ساییدگی‌های روزانه است. در ادامه شما می‌توانید به سادگی به جواب سوال چرا تراکم فرش مهم است؟ دست پیدا کنید:

حفظ بافت: بافت فرش قابلیت بصری و لمسی الگو و ساختار محصول را رقم می‌زند. وقتی که روی فرش خود قدم می‌زنید، شکل فرش حفظ می‌شود و یا با گذشت زمان خراب می‌شود. خوابیدن گره های فرش یا ساییدگی فرش زمانی اتفاق می‌افتد که فرش شما در معرض ترافیک سنگین (رفت و آمدهای زیاد) قرار گفته باشد و یا اینکه زیر پایه مبل، میز، صندلی یا هر وسیله دیگر قرار گرفته باشد و ضخامت خود را از دست داده باشد. انتخاب فرش با تراکم متناسب با ترافیک، باعث مقاومت فرش در برابر ساییدگی می‌شود و یکپارچگی ساختاری آستر فیبر هم حفظ می‌شود.

زیبایی ماندگار : ظاهر فرش به زیبایی محیط و طراحی منزل شما کمک می‌کند. فرش مناسب می‌تواند اولین احساس زیبایی را در بدو ورود به خانه، ایجاد کند و یک احساس نرم و لطیف را به هر اتاق اضافه کند. وقتی که شانه و تراکم فرشی که شما انتخاب می‌کنید، منطقی باشد، جذابیت فرش بیشتر به چشم می‌آید. تطبیق تراکم فرش با سبکی که دوست دارید باعث می‌شود تا فضای داخل خانه شما لوکس‌تر به نظر برسد.

برای افزایش طول عمر فرش مهم است که به درستی از فرش خود مراقبت کنید. به طور مرتب آن را تمیز کنید و دستورالعمل های مراقبت از فرش را دنبال کنید. تلاش‌های شما، همراه با تراکم فرش مناسب؛ کفپوش شما را برای سال‌های سال چشم نواز نگه می‌دارد. برای اطمینان از اینکه فرشی که در نظر دارید از ساخت مناسبی برخوردار است یا نه، باید نحوه محاسبه تراکم فرش را یاد بگیرید.

شانه و تراکم فرش چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه میزان تراکم فرش، باید چند عدد را در یک فرمول ریاضی جایگذاری کنید. در اینجا چند اصطلاح وجود دارد که باید هنگام محاسبه تراکم در مورد آنها اطلاع داشته باشید:

Pile  یا  face weight : این اصطلاح به مقدار فیبر موجود در اونس اشاره دارد که در هر یارد مکعب فرش استفاده شده است. این اندازه‌گیری فقط شامل الیاف فرش است و نه هیچ یک از مواد پشتیبان.

Pile height : این اصطلاح به طول الیاف فرش بر حسب اینچ اشاره دارد. شما باید این مقادیر را در فرمول APYD جایگذاری کنید:

(36 x pile weight in ounces ) ÷ pile height in inches = carpet density

برای محاسبه تراکم فرش؛ از فرمول (وزن ضربدر 36) تقسیم بر ارتفاع استفاده کنید. به عبارت دیگر اگر وزن فرش را اندازه بگیرید (که بر حسب اونس تعریف می‌شود)، آن را ضربدر 36 کنید و تقسیم بر ارتفاع فرش کنید (ارتفاع الیاف فرش که بر حسب اینچ اندازه‌گیری می‌شود)، تراکم فرش بر حسب اونس / مکعب را بدست خواهد آورد. به طور مثال اگر فرشی با وزن 60 اونس و ارتفاع 0.75 اینچ دارید، تراکم آن 2880 اونس در هر یارد مکعب خواهد بود ((60x36)/ 0.75 = 2880).

حداقل تراکم فرش باید چقدر باشد؟

در هنگام خرید فرش برای استفاده در محیط‌های خانگی معمولی؛ حداقل تراکم 3600 را در نظر بگیرید. البته هر چه تراکم بیشتر باشد، بهتر است و طول عمر بیشتری را ارائه می‌دهد، اما فرش‌هایی که دارای تراکم بالاتر هستند معمولا گران‌تر هستند. مشاوران فرش توصیه می‌کنند که برای محیط‌های تجاری (به عنوان مثال، فروشگاه های بزرگ، مراکز خرید و غیره که در آن ترافیک زیاد است) حداقل تراکم فرش 5000 اونس در هر یارد مکعب را استفاده کنید.

آیا تراکم فرش نقشی در تمیز کردن به عهده دارد؟

وقتی که صحبت از تمیز کردن فرش با جاروبرقی یا واکیوم به میان می‌آید تا بتوانید فرش خود را به خوبی تمیز کنید؛ احتمالا تراکم فرش در بیشتر محیط‌ها تغییری ایجاد نمی‌کند، اما این مورد برای فرش‌های نرم نقش مهمی‌دارند.

 این فرش‌ها به دلیل داشتن تراکم پایین و تعداد گره‌های پایین شاید سخت‌تر از فرش‌های کوچک یا متوسط تمیز خواهند شد. به غیر از این مورد؛ وقتی که صحبت از تمیز کننده فرش به میان می‌آید، شما از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند، چون اکثر پاک کننده‌های فرش برای کنترل فرش‌هایی که دارای تراکم متفاوتی هستند طراحی شده‌اند.

با این وجود، با توجه به پیچیدگی بیشتر در تمیز کننده فرش در مقایسه با واکیوم؛ در صورت عدم ماندگاری، احتمال شکستن فرش وجود دارد. دلیل این موضوع به استفاده از مواد ارزان‌تر (مانند نخ جوت یا آهار بی‌کیفیت) بر می‌گردد که باعث می‌شود فرش متراکم شکننده‌تر به نظر برسد.

مزایای داشتن فرش تراکم بالا

 • فرش‌های تراکم بالا دارای گره‌های بیشتری هستند.
 • فرش‌های تراکم بالا می‌توانند دارای ضخامت کمتری باشند.
 • فرش‌های تراکم بالا دارای وزن بیشتری هستند و در نتیجه سر نمی‌خورند.
 • فرش‌های تراکم بالا دارای مقاومت بالاتری هستند چون فشردگی گره‌ها بیشتر است.
 • این فرش‌ها هنگامی‌که زیر پایه مبل، تخت، میز و غیره قرار می‌گیرند در برابر کوبیده شدن از خود مقاومت نشان می‌دهند.
 • فرش‌های تراکم بالا تمیز کردن و نظافت راحت‌تری دارند.
 • به دلیل استفاده از گره‌های بیشتر، طرح فرش به طور واضح دیده می‌شود.

 

تفاوت فرش 1500 شانه با فرش 700 شانه

فرش ۱۵۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه، از جهات مختلف با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. برای مثال در زمینه ظرافت و طرح و رنگی که در ظاهر فرش به کار رفته است، فرش ۱۵۰۰ شانه حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد. همچنین لازم است بدانید که هرچه ارتفاع نخ خواب بیشتر باشد، ارتفاع ضخامت فرش نیز بیشتر خواهد شد. ارتفاع نخ خواب در ۱۵۰۰ شانه حدوداً ۴ میلیمتر خواهد بود اما این ارتفاع در فرش‌های ۷۰۰ شانه در حدود ۱۰ الی ۱۱ میلیمتر است.

از دیگر نکات حائز اهمیت در زمینه مقایسه فرش ۱۵۰۰ و ۷۰۰ شانه، تفاوت قیمت آنها خواهد بود. در واقع فرش‌های ۱۵۰۰ شانه به دلیل برتری‌هایی که نسبت به فرش ۷۰۰ شانه دارند، قیمت بالاتری خواهند داشت.

نتیجه‌گیری شانه و تراکم فرش

به طور کلی هر چه تراکم فرش بالاتر باشد، فرش شما تحت فشار و ترافیک بالا بهتر عمل می‌کند. مشاوران خرید فرش ماشینی توصیه می‌کنند که خانواده‌هایی که رفت و آمد زیادی دارند از تراکم 5000 به بالا استفاده کنند. تراکمی‌که انتخاب می‌کنید در نهایت به خانه شما و نیازهای آن بستگی پیدا می‌کند. در ادامه لیست عواملی که پیشنهاد می‌شود در هنگام مقایسه تراکم فرش‌ها در نظر داشته باشید دیده می‌شود:

 • طول عمر فرش مورد نظر
 • سطح رفت و آمد روزانه
 • نوع وسایلی که روی فرش قرار می‌دهید (مانند مبل‌های پایه‌دار، صندلی‌های چرخ‌دار و غیره).

 تراکم فرش نباید تنها فاکتوری باشد که در هنگام خرید فرش خود در نظر می‌گیرید. زیبایی شناسی؛ عملکرد و بودجه نیز عوامل مهمی ‌هستند که باید در نظر گرفته شوند. در نهایت باید بگوییم که، تراکم فرش ابزاری عالی برای اندازه‌گیری کیفیت فرش است.

نظرات و پیشنهادات شما در رابطه با شانه و تراکم فرش

در این مقاله ما سعی کردیم تا اطلاعات جامعی را در مورد شانه و تراکم فرش در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم. چنانچه شما در مورد موضوع مقاله، نظر و یا پیشنهادی دارید، و یا اینکه سوالی در ذهن داشته‌اید که با خواندن این مقاله به جواب آن نرسیده‌اید می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات این پست با ما در میان بگذارید.