بهترین روش ها برای شستن فرش کرم

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

یکی از دغدغه هایی که صاحبان فرش های زمینه روشن دارند، کثیف شدن فرش است. در ادامه با ما باشید تا به شما اصول نگهداری و شستن فرش های زمینه کرم را بیاموزیم.

بهترین روش ها برای شستن فرش کرم

شاید تا به حال فرش‌های رنگ روشن را در منزل خود نداشته و حتی به خرید فرش ماشینی با این طیف رنگی فکر نکرده باشید. فرش‌های کرمی با اینکه می‌توانند جلوه زیبایی به طراحی داخلی منزل بدهند، نگهداری دشواری دارند. این فرش‌ها همیشه نیاز به مراقبت دارند تا مبادا کدر شوند، بنابراین بهتر است روش نگهداری از آنها را بیاموزیم تا کمتر به شستن و تمیز کردن فرش نیاز پیدا کنند.

برای نگهداری از فرش‌های روشن می‌توان مانع از غبار گرفتن آن شد و به طور مداوم آن را جارو کرد ، با این کار گرد و غبار به قسمت های پایینی فرش وارد نشده و کدر نمی‌شود. هم‌چنین بهتر است که هر چند وقت یک بار سطح آن را با پارچه مناسب و مرطوب تمیز نماییم اما توجه داشته باشید که دستمال را همیشه در یک جهت بکشید تا کثیفی به داخل بافت نفوذ نکند.

تمیز کردن فرش های کرم و روشن

برای جلوگیری از شستن مداوم و دردسرهای آن نیز می‌توانید فرش های روشن را سر جای خود در منزل تمیز کنید. این نوع فرش‌ها همیشه در دو صورت نیاز به تمیز کردن پیدا می‌کنند که در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم.

1- کدر شدن سطح فرش ها

وقتی فرش روشن یا کرم شما کدر یا کثیف می‌شود می‌توانید به راحتی آن را با یک تکه ابر یا دستمال مناسب ، به همراه مقداری محلول روشن کننده تمیز کنید. شما می‌توانید برای این کار از شامپو فرش یا مواد سفیدکننده استفاده کنید اما توصیه ما به شما این است که برای جلوگیری از آسیب دیدن بافت فرش ، زیاد از مواد شیمیایی استفاده نکنید.
برای این می‌توانید از یک محلول طبیعی ، دست‌ساز و پاک‌کننده قوی استفاده کنید ؛ مثلا محلول آبلیمو یا سرکه در آب بسیار مفید است ، از جوش‌شیرین هم می‌توان برای استفاده در محلول بهره برد و در مرحله دوم با یک دستمال یا اسفنج مرطوب شده با آب خالی باید سطح فرش را از محلول پاک کنید. اما اگر ناچار به استفاده از مواد سفیدکننده شدید ، آن را به مقدار کم استفاده کنید و نگذارید برای بیش از چند دقیقه روی فرش باقی بماند و مرحله دوم را سریعا انجام دهید.

2- لکه‌های روی سطح فرش

اگر روی گوشه‌هایی از فرش کرمی شما لکه‌ای بیفتد ، برای شستن آن ابتدا باید نوع لکه را بشناسید و سپس از محلول مناسب با آن استفاده کنید تا به راحتی پاک شود. در ادامه با مهم‌ترین لکه‌ها و محلول متناسب با آنها آشنا می‌شوید :

🔶 پروتئین : لکه‌های حاصل از مواد پروتئین دار مانند خون ، تخم‌مرغ یا مدفوع که برای زدودن آنها باید از محلول سرکه سفید ، صابون و نمک در آب ولرم استفاده کنید.
🔶 دوده : فقط کافیست مقداری نمک روی آن قسمت ریخته و پس از ساعتی آن را با جاروبرقی پاک کنید.
🔶 جوهر : ماست کم‌چرب بهترین حل‌کننده جوهر است ، ماست را چند بار روی لکه بریزید و جمع کنید تا کاملا پاک شود.
🔶 لکه‌های غلیظ : لکه‌هایی مانند قهوه و گواش که به راحتی پاک نمی‌شوند را بهتر است با محلولی قوی‌تر پاک کنید ، برای این کار نوشابه را با آب مخلوط کنید. برای تمیز کردن گواش از روی فرش نیز راه حل های متعدد و سریعی وجود دارد.
🔶نیکوتین : تنباکوها را فقط می‌شود با گلیسیرین پاک کرد ؛ مقدار کمی از آن را روی لکه بریزید و آرام تمیز کنید و در مرحله دوم گلیسیرین را به همراه مایع پاک‌کننده روی لکه ریخته و سی دقیقه صبرکنید و سپس آب‌کشی کنید.
🔶روغن : برای از بین بردن آثار چربی تکه‌ای پارچه روی آن بگذارید و سپس اتو را با حرارت متوسط روی آن قرار دهید و خوب آن را گرم کنید و سپس شستشو دهید.
🔶چسبنده : لکه‌های مواد چسبنده مانند آدامس و موم را باید به‌وسیله یخ جدا کرد ، به‌این‌ترتیب که یخ را در پارچه‌ای می‌پیچید و آن را روی محل می‌گذارید تا کاملا خشک شود و به راحتی با قاشق یا پشت چاقو آن را از فرش جدا کنید.

در نظر داشته باشید که بعد از تمام این مراحل باید فرش را بشویید یا اصطلاحا آب بکشید که برای این کار از یک لگن مناسب استفاده کنید ، آن را زیر محل مورد نظر گذاشته و روی آن آب بریزید و بشویید و سپس آن را خشک کنید.

 شستن فرش کرمی رنگ

بهتر است برای شستن فرش کرم رنگ از محلول طبیعی استفاده کنید تا به بافت فرش آسیب نرسد. مثلا بعد از خیس کردن فرش محلول سرکه و جوش‌شیرین با آب را روی آن بریزید و با فرچه یا اسفنج مناسب سطح فرش را تمیز کنید و سپس با آب بشویید و دوباره فرچه بکشید تا مواد شوینده از بافت فرش خارج شوند.
دقت کنید اگر فرش روشن را خوب آب‌کشی نکنید ممکن است بعد از شستن زرد بماند. هم‌چنین برای جلوگیری از زرد شدن نباید بگذارید بعد از شستشو غبار روی فرش بنشیند ، به این منظور فرش را بعد از شستن چند ساعت در حالت لوله شده قرار دهید و بعد در فضای باز پهن کنید. در نظر داشته باشید که فرش کرمی را در معرض هوای آلوده قرار ندهید و حتما در هوایی پاک پهن شود تا رنگ آن تغییر نکند.