تفاوت فرش‌های آکریلیک با فرش ابریشمی

تفاوت فرش‌های آکریلیک با فرش ابریشمی

بلاگ - راهنمای خرید فرش ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

امروزه فرش های زیادی هستند که مناسب با نوع نیاز افراد در مکان های مختلف از جنس و کیفیت متفاوتی هم برخوردارند. در این نوشتار به تفاوت فرش‌های آکریلیک با فرش ابریشمی می پردازیم.

تفاوت فرش‌های آکریلیک با فرش ابریشمی

امروزه با پیشرفت صنایع ، تولید کنندگان فرش ماشینی نیز دست به تولید جدید ترین فرش های ماشینی با کیفیت بالا زده اند. فرش‌های آکریلیک با توجه به مشخصاتی که دارد می توان جزء بهترین فرش های ماشینی درجه یک دانست که مورد استقبال بسیاری از خریداران فرش ماشینی قرار گرفته است.
 

فرش ابریشمی چیست ؟

یکی از ویژگی های فرش ابریشمی که آن را از دیگر محصولات، متمایز می کند ، ویژگی منشوری بودن آن است . یعنی به گونه ای است که از هر طرفی به آن نگاه کنید ، طیف متفاوتی از رنگ ها را می بینید . فرش ابریشم گونه ، جنس نخ خاب از نوعی ابریشم مصنوعی است که بسیار خاص و ظریف است و به علت لطافت و ظرافت بالایی که دارد ، بهتر است در مکان های لوکس و فاخر و قسمت پذیرایی منزل، از آن استفاده شود . این فرش خاص و بسیار زیبا، جلوه ای شاهانه به محیط می بخشد.

فرش آکریلیک چیست ؟

الیاف آکریلیک، از پلیمری به نام پلی اکریلو، ساخته شده اند. ویژگی بارز این الیاف، سبک بودن، گرم و حالتی شبیه به پشم طبیعی را دارند. الیاف مصنوعی آکریلیک، رنگپذیری بالایی دارند و ضد حساسیت و دارای قابلیت بسیار در برابر شست شو هستند. از این الیاف ، علاوه در فرش ، در جوراب ، دستکش ، روسری و پارچه های تزیینی ، پتوو .. استفاده می شود . بسیاری از تولید کنندگان فرش ماشینی، از الیاف آکریلیک به خاطر برتری آن نسبت به الیاف پلی استر و نایلونی استفاده می کنند . از خصوصیات منحصر به فرد این الیاف می توان به شرح زیر نام برد :

  •  بر خلاف الیاف نایلونی و پلی استر ، بوی مواد نفتی و پلاستیک نمی دهد.
  •  در برابر شست و شو و پاخور شدن و حرارت و نور خورشید مقاوم است.
  • الیاف آکریلیک را قبل از بافت ، هیت ست می کنند . بدین صورت که نخ آکریلیک را از تونل مملو از گرما و بخار آب عبور می دهند و نخ ، را مقاوم می کنند.
  •  بسیار نرم ولطیف است.
  •  فرش های تولیدی در شرکت فرش پامچال را با آکریلیک هیت ست شده می بافند.

این ویژگی ها و خصوصیات ، باعث می شود که سیل عظیمی از خریدارن به خرید فرش آکریلیک روی آورند.

فرش ابریشمی بهتر است یا فرش آکریلیک ؟

نمی توان گفت که کیفیت کدام نوع فرش بهتر است . این محصولات را باید با توجه به مکان مورد نظر استفاده کنید. در مکان های پررفت و آمد، بهتر است از فرش ماشینی اکریلیک هیت ست شده استفاده شود ولی اگر فرش برای پذیرایی می خواهید، فرش ماشینی ابریشمی جلوه بسیار زیبایی به فضایتان می دهد.