چگونه در منزل ریشه فرش را سفید کنیم؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اگر شما هم به دنبال تمیزی و سفید شدن ریشه‌ی فرش‌هایتان هستید، از این راهکارها غافل نشوید.

چگونه در منزل ریشه فرش را سفید کنیم؟

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های فرش ریشه آن است که باید برای مراقبت از آن اقدامات لازم را به انجام رساند. این قسمت از فرش دید بسیار زیادی دارد و به همین علت باید آن را تمیز و سفید نگه داشت. امروزه می‌توان از مواد مختلفی برای سفید کردن ریشه فرش بهره برد که هر کدام از آن‌ها در شرایط خاصی به کار می‌روند. اگر بتوانید ریشه فرش را پاک نگه‌دارید، طول عمر مفید فرش نیز بیشتر شده و تا مدت‌ها مانند یک فرش نو برایتان باقی خواهد ماند.

چرا ریشه‌ها بعد از مدتی زرد می‌شوند؟

همان‌طور که می‌دانید ریشه‌ها باعث استحکام هر چه بیشتر تار و پود می‌گردند و به همین علت نقشی اساسی در ساختار فرش ایفا می‌کنند. ریشه دارای نخ‌هایی با رنگ سفید است که همین موضوع، آن را مستعد کثیف شدن می‌کند. معمولاً آلودگی‌های مختلف مانند مواد غذایی به راحتی به این نقطه جذب می‌شوند و رنگ آن را عوض می‌کنند. در بعضی از موارد شستشوی غیر اصولی فرش‌ها باعث زرد شدن بیشتر ریشه می‌گردد که این مورد به دلیل جذب رنگ فرش اتفاق می‌افتد. چنانچه مواد شوینده خاصیت شیمیایی قوی داشته باشند، بخشی از رنگ فرش در داخل آب حل شده و در ریشه فرش نفوذ می‌کند.

اکثر افراد بعد از شستن فرش آن را در یک ارتفاع مانند دیوار آویزان می‌کنند که در این حالت آب فرش در قسمت ریشه تجمع پیدا می‌کند و باعث تغییر رنگ آن می‌گردد. چنانچه می‌خواهید چنین مشکلاتی برای شما به وجود نیاید حتماً به جنس و بافت فرش نیز دقت ویژه‌ای کنید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که افراد انجام می‌دهند شستن فرش با آب داغ است زیرا باعث سست شدن بافت فرش می‌شود و رنگ ریشه را نیز تغییر می‌دهد. اگر شما نکات گفته شده را رعایت کنید، ریشه فرش دیرتر زرد می‌گردد و به راحتی قابل پاک‌سازی خواهد بود. در هنگام شستشو حتماً از شامپو فرش به مقدار لازم استفاده کنید و از مصرف بیش از حد آن اجتناب ورزید تا نیازی به تعویض ریشه فرش نداشته باشید.

راه‌های سفید کردن ریشه فرش در خانه

برای اینکه بتوان ریشه فرش را سفید کرد، باید در ابتدا آن را به خوبی مورد بررسی قرار داد. ریشه ممکن است رنگ فرش را به خود بگیرد یا این‌که مواد شوینده بر روی آن تاًثیر گذاشته و آن را زرد کرده باشد. برای اطلاع دقیق از این موضوع بهتر است که فرش را در زیر آفتاب به خوبی نگاه کنید تا نوع آن را تشخیص دهید. چنان‌چه ریشه رنگ خود فرش را گرفته باشد می‌توان به کمک شامپو فرش یا سایر شوینده‌های مربوطه آن را پاک کرد. در ادامه روش‌های مختلف شستن فرش را در خانه بیان می‌کنیم.

شستشو با سفیدکننده و سرکه سفید

برای اینکه بتوان ریشه فرش را سفید کرد، باید در ابتدا آن را به خوبی مورد بررسی قرار داد. ریشه ممکن است رنگ فرش را به خود بگیرد یا این‌که مواد شوینده بر روی آن تاًثیر گذاشته و آن را زرد کرده باشد. برای اطلاع دقیق از این موضوع بهتر است که فرش را در زیر آفتاب به خوبی نگاه کنید تا نوع آن را تشخیص دهید. چنانچه ریشه رنگ خود فرش را گرفته باشد می‌توان به کمک شامپو فرش یا سایر شوینده‌های مربوطه آن را پاک کرد. در ادامه روش‌های مختلف شستن فرش را در خانه بیان می‌کنیم.

برای فرش‌های ماشینی به کار بردن وایتکس مفیدتر خواهد بود زیرا اثر خوبی بر روی الیاف مصنوعی آن دارد و آلودگی‌ها به صورت صددرصدی از بین می‌رود. همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، حتماً باید نگاه ویژه‌ای به حساسیت فرش داشته باشید و مواد شوینده را بر اساس آن انتخاب کنید. مصرف جوش شیرین نیز در چنین مواردی بسیار مفید است و به‌خصوص برای فر‌ش‌های ابریشمی مناسب می‌باشد. فراموش نکند که سلامت فرش به صورت مستقیم به ریشه آن بستگی دارد و هر چقدر که تمیزتر و سالم‌تر باشد، کیفیت نهایی فرش نیز افزایش پیدا می‌کند.

راه‌های سفید کردن ریشه فرش در خانه

شستن ریشه با شامپو فرش یا مایع ظرفشویی

برای فرش‌ ماشینی به کار بردن وایتکس مفیدتر خواهد بود زیرا اثر خوبی بر روی الیاف مصنوعی آن دارد و آلودگی‌ها به صورت صددرصدی از بین می‌رود. همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، حتماً باید نگاه ویژه‌ای به حساسیت فرش داشته باشید و مواد شوینده را بر اساس آن انتخاب کنید. مصرف جوش شیرین نیز در چنین مواردی بسیار مفید است و به‌خصوص برای فر‌ش‌های ابریشمی مناسب می‌باشد. فراموش نکنید که سلامت فرش به صورت مستقیم به ریشه آن بستگی دارد و هر چقدر که تمیزتر و سالم‌تر باشد، کیفیت نهایی فرش نیز افزایش پیدا می‌کند.

چطور ریشه فرش را سفید نگه داریم؟

همان‌طور که مشاهده کردید، شستن ریشه دردسرهای خاص خود را دارد و زمان و انرژی شما را خواهد گرفت. برای این‌که این مسئله برایتان ایجاد نگردد بهتر است که از روش‌های مخصوص برای سفید نگه‌داشتن آن کمک بگیرید. در ادامه به بیان راهکارهای ارائه شده می‌پردازیم.

  • چسب گذاری روی ریشه
  •  لفافه دوزی کردن ریشه
  • کاور کردن ریشه فرش

اگر شما قسمت ریشه را کاور کنید، هیچ دیدی از بیرون ندارد و به صورت جمع شده در می‌آید. وجود روکش بر روی ریشه مانع ورود آلودگی به آن می‌شود و به همین علت همواره تمیز باقی می‌ماند. استفاده از کاور بسیار مرسوم است و در بسیاری از فر‌ش‌های جدید مشاهده می‌شود. اگر دوست دارید که ریشه فرش کاملا مشخص باشد و دیده شود، به کار بردن چسب پهن بسیار مفید است. در این حالت نیز اگر مواد غذایی بر روی ریشه ریخته شود، چسب مانند یک محافظ عمل می‌کند و کثیف نخواهد شد. لفافه‌دوزی نیز در سال‌های اخیر بسیار مرسوم شده و بسیاری از افراد از این روش بهره می‌گیرند.

نتیجه گیری از سفید کردن ریشه فرش

تمیز نگه‌داشتن ریشه فرش همیشه برای خانم‌ها مهم و حیاتی بوده و به دنبال بهترین روش‌ها در این زمینه هستند. در این مقاله سعی شد که شما با تمامی موارد در این زمینه آشنا شوید و در کمترین زمان ممکن مسئله خود را حل نمایید. راهکارهای گفته شده در این مقاله تضمینی است و همه آن‌ها به راحتی قابل اجرا خواهند بود. در نهایت به یاد داشته باشید که شستشوی فرش‌ها باید با نهایت دقت انجام گیرد و حتماً باید اصول کلی در این‌باره رعایت گردند.