راهنمای کاربردی افزایش عمر فرش

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

اگر دوست دارید فرش‌هایتان تا مدت‌ها زیبایی اولیه ی خود را حفظ کند، این راهنمای افزایش عمر فرش را از دست ندهید.

راهنمای کاربردی افزایش عمر فرش

یکی از مهم‌ترین وسایلی که باید در داخل هر خانه ایرانی باشد فرش است که جایگاه خاصی در بین ایرانیان دارد. همان‌طور که می‌دانید فرش‌ها به صورت طولانی مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند که به همین علت باید در خرید و نگهداری آن‌ها بیشترین دقت ممکن را به خرج داد. به صورت کلی شخص باید فرشی را خریداری کند که از طول عمر مفید زیادی دارد و برای این کار می‌تواند از متخصصان فرش کمک بگیرد. برای این‌که اطلاعات شما درباره نگهداری و افزایش عمر فرش کامل‌تر شود، تمامی موارد مؤثر در این زمینه را بررسی خواهیم کرد.

‌مهم‌ترین نکات درباره افزایش طول عمر فرش

امروزه کارشناسان حوزه فرش راهکار‌های زیادی را به مردم پیشنهاد می‌دهند که بتوانند از فرش خود به نحو احسن مراقبت نمایند. اگر یک خانم خانه دار به خوبی نکاتی که گفته می‌شود را رعایت کند، تا سال‌ها نیاز به تعویض فرش نخواهد داشت. برای افزایش طول عمر فرش باید از انجام بعضی از کارها پرهیز کرد و در مقابل آن، کارهای مفیدی انجام داد تا فرش در بالاترین کیفیت خود باقی بماند. در ادامه سعی می‌کنیم که شما را با تمامی نکات آشنا کنیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

1. لکه‌زدایی را به سرعت انجام دهید.

همه ما در طول شبانه روز در داخل خانه و بر روی فرش زندگی می‌کنیم و به احتمال ریختن چای یا سایر مواد غذایی بر روی فرش وجود دارد. همین امر سبب می‌شود که لکه‌های مختلفی بر روی فرش بیفتد که آن را کثیف خواهد کرد. ذرات این لکه‌ها دارای قدرت تخریب زیادی هستند و اگر بیش از حد روی آن باقی بمانند با بافت آن آسیب جدی وارد خواهند کرد. با توجه به اهمیت این موضوع همواره سعی کنید که لکه‌ها را در اسرع وقت از بین ببرید.

2. استفاده از روفرشی و حصیر را فراموش نکنید.

بعضی از خانواده‌ها بسیار پرجمعیت هستند یا این‌که مهمانی‌های زیادی را برگزار می‌کنند. همین رفت و آمد زیاد، تاثیر زیادی بر روی فرش دارد و در زمان‌هایی که این شلوغی زیادی است می‌توان از روفرشی و حصیر استفاده کرد. به کار بردن این وسیله‌ها مانع از ایجاد لکه و آلوگی نیز می‌شود که به همین علت استفاده از آن توصیه می‌گردد. چنان‌چه در خانه یک قسمت تردد بیشتری دارد می‌توان از حصیر کمک گرفت تا آن قسمت در بلندمدت دچار فرسایش نگردد.

3.  با کفش راه رفتن روی فرش ممنوع!

هر چند که راه رفتن با کفش بر روی فرش خیلی رایج نیست ولی با این حال هنوز افرادی هستند که کم و بیش این‌ کار را می‌کنند. زمانی‌ که یک شخص کفش می‌پوشد تمامی وزن بدن بر روی کف کفش قرار می‌گیرد. اگر شخص در این حالت بر روی فرش برود، این فشار زیاد به بافت فرش آسیب می‌زند و عمر مفید آن را کاهش می‌دهد. به غیر از این مورد نباید فراموش کرد که کفش‌ها آلودگی‌های زیادی را جذب می‌کنند. اگر شخص در چنین حالتی بر فرش قدم بگذارد این آلودگی‌ها باعث کثیفی فرش خواهد شد.

برای افزایش عمر فرش  با کفش راه رفتن روی فرش ممنوع!

 

4.  تغییر دکوراسیون خانه را در برنامه قرار دهید.

زمانی که شما فرش را در داخل خانه پهن می‌کنید، بخشی از آن در قسمت پررفت‌و‌آمد قرار می‌گیرد و بخش دیگری کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کنار این مورد باید به اثر نور خورشید نیز دقت کرد زیرا در بلندمدت به فرش آسیب می‌رساند. برای اینکه عمر مفید فرش بیشتر شود، بهتر است که  در یک مدت زمان مشخص دکوراسیون منزل تغییر کند. این جابجایی اثرات مفید زیادی بر روی کیفیت فرش خواهد داشت و شما را تا مدت‌ها از خرید فرش بی نیاز خواهد کرد.

5.  در انتخاب سایز فرش دقت کنید.

همان‌طور که مطلع هستید فرش‌های موجود در بازار دارای اندازه‌های مختلفی می‌باشند. با توجه به اهمیت زیاد این امر در ابتدا مساحت اتاق را مشخص کنید و بر اساس آن خرید را انجام دهید. اگر شما یک فرش 9 متری را در یک اتاق 6 متری جا کنید، به ناچار باید قسمتی از آن را تا بزنید که همین امر باعث ضعیف شدن بافت فرش می‌شود. چنانچه فرش دقیقا هم اندازه محیط خود باشد به راحتی جا باز می‌کند و در نتیجه مشکل جمع شدن برای آن پیش نخواهد آمد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به راهنمای انتخاب اندازه مناسب فرش مراجعه کنید.

6.  استفاده از زیرپایه برای وسایل سنگین

معمولاً در داخل محیط خانه بعضی از وسایل دارای وزن زیادی هستند که اگر مستقیم روی فرش قرار بگیرند به آن فشار وارد می‌کنند. در صورتی که دقت لازم انجام نگیرد ممکن است آن نقطه از فرش دچار پارگی شده یا پرس شود. برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی حتماً باید از زیرپایه استفاده کرد تا این فشار را به خوبی تقسیم ‌کند. در هنگام خرید وسایل خانه به این نکته نیز دقت داشته باشید و همراه با آن زیرپایه را نیز تهیه کنید.

7.  شستن فرش در موعد مقرر

آلودگی‌هایی که بر روی فرش قرار می‌گیرند حالت‌های مختلفی دارند. بخشی از آن‌ها دارای شکل جامد بوده و به کمک جاروبرقی از سطح فرش پاک می‌شوند. با این حال بسیاری از مواد وارد بافت فرش می‌شوند که با جارو نمی‌توان آن را پاک‌سازی کرد. به همین دلیل شستن فرش‌ها باید به صورت منظم و چندماهه انجام شود تا تمامی این مواد آلوده از آن خارج شود. بعضی از افراد شستشو را به صورت خانگی انجام می‌دهند و عده‌ای دیگر آن را به قالیشویی می سپارند.

 شستن فرش در موعد مقرر برای افزایش عمر فرش

8.  در هنگام خرید برند فرش را در نظر بگیرید.

برند یا نشان تجاری از مهم‌ترین شاخص‌ها برای انجام هر خریدی است. امروزه فرش ایرانی در جهان زبانزد است و بهترین فرش‌های دنیا توسط برندهای ایرانی عرضه می‌شود. به طور قطع اگر از یک مارک معتبر فرش بخرید، طول عمر مفید آن نیز بیشتر خواهد بود. اجناس درجه یک ایرانی می‌توانند تا سال‌ها سالم باقی بمانند بدون این‌که از کیفیت آن‌ها کاسته شود. پس با انتخاب یک فرش خوب می‌توانید از طول عمر زیاد آن نیز اطمینان حاصل کنید. فرش شاهکار مشهد مفتخر است تا بهترین کیفیت را در کنار تنوع برای شما عزیزان فراهم کند.

جمع بندی افزایش عمر فرش با چند راهکار ساده

در این مقاله سعی کردیم که تمامی راه‌های افزایش طول عمر فرش را بیان کنیم. با به‌کارگیری درست این اصول می‌توانید کیفیت اولیه فرش‌های نو را تا حدود زیادی حفظ کنید. چنان‌چه بتوانید اکثر موارد گفته شده را رعایت نمایید، نتایج فوق‌العاده آن را در درازمدت مشاهده خواهید کرد. امیدواریم که موارد گفته شده به شما در مراقبت از فرش‌ کمک زیادی کند.


 


مطالب مرتبط